Zníženie plochy nepriepustných povrchov a zlepšenie vsakovania povrchov
Menej dlažby v záhrade aj v mestských oblastiach má mnoho výhod: dažďová voda je absorbovaná do zeme a dopĺňa podzemnú vodu. Spevnené povrchy sa v lete otepľujú oveľa viac ako priestor pokrytý zeleňou. Odstránenie dlažby vytvára väčší priestor pre výsadbu a rastliny udržujú chladnejší priestor v horúcich letných dňoch. Odstránenie dlažby ponúka zvieratám, rastlinám a pôdnemu životu viac priestoru pre život a riadne fungovanie celého ekosystému.
Domorodé trvalky vhodné pre konkrétny typ pôdy potrebujú menej vody. Stromy a rastliny chránia pôdu pred vysychaním a ponúkajú potravu pre vtáky, motýle, včely a hmyz pre lepšiu biodiverzitu. V mestských oblastiach je mnoho povrchov zbytočne spevnenovaných často s argumentom nižších nákladov na údržbu. Okrem nepriamych enviromentálnych nákladov, sa spevnené plochy musia často zametať a často sa používajú aj toxické pesticídy na boj proti burinám. Ekonomické náklady na údržbu prirodzene rastúcej zelene sú minimálne rovnaké, ak je plocha zelene nastavená tak, že sa nemusí kosiť alebo sa kosí iba raz ročne.
Povrchy bez pokrytia zelene rýchlo vysychajú a majú malú kapacitu chladenia. Schopnosť absorbovať vodu tiež klesá, ak je pôda suchá. Viac vody uniká z vysušených povrchov pri silných dažďoch než z vlhkých povrchov pokrytých zeleňou. Vegetácia navyše priamo zlepšuje schopnosť infiltrácie vody. Vyššie rastliny, ako napríklad kríky, zvyšujú absorpčnú kapacitu zeme ešte niekoľko krát viac, pretože väčšia prítomnosť koreňov v pôde robí pôdu priepustenjšou a zároveň väčšia plocha zelených listov priamo absorbuje dažďovú vodu.
Pridanie organického materiálu podporuje strebávanie vody aj život v pôde. Materiály, ktoré možno použiť, zahŕňajú kompost, odrezky trávy, drevné štiepky, kakaové škrupiny, pôdu bohatú na humus. Neodporúča sa používať chemické hnojivá.