Vysoké hodnoty CO2
Vysoké hodnoty CO2
Oxid uhličitý patrí k najdôležitejším plynom na Zemi. Tento atmosférický plyn je tvorený dvoma atómami kyslíka a jedným atómom uhlíka. Vzniká ako produkt biologických procesov, napríklad dýchania a kvasenia a ako produkt horenia zlúčenín uhlíka vo vzduchu. Rastliny ho používajú na výrobu sacharidov, pri fotosyntéze.
CO2 má svoje negatívne účinky. Keďže sa vytvára v našej atmosfére, má otepľujúci účinok, ktorý mení klímu Zeme. Hladina oxidu uhličitého sa ľahko zvýši nad odporúčané množstvo, čo vedie k nepriaznivým vplyvom.
Mestá sa musia vyrovnávať s enormne vysokými teplotami, ako aj so stúpajúcou hladinou CO2 v atmosfére.
Oxid uhličitý je horúcou témou posledných rokov, najmä v súvislosti so zmenou klímy a vládnou politikou. Odhliadnuc od toho všetkého, monitorovanie a kontrola úrovne oxidu uhličitého je dôležitá pre každého, vzhľadom k zachovaniu zdravia, bezpečnosti a taktiež zabezpečeniu energetickej účinnosti.
Fosílne palivá, ako napr. uhlie, ropa a zemný plyn priniesli ľudstvu energiu, ktorá poháňala priemyselnú revolúciu a hospodársky rozvoj. Slúžila ako „životodarná krv“ moderných spoločností. Zatiaľ čo využívanie fosílnych palív vytrhlo mnohých z chudoby a výrazne zlepšilo životnú úroveň v Spojených štátoch a ostatných častiach sveta, nepriaznivý vplyv spaľovania fosílnych palív je stále viac diskutovaný, je nevyhnutné riešiť urgentný stav na celosvetovej úrovni.
Pri spaľovaní uhlia, ropy a zemného plynu sa vytvára energia. Uhlík, ktorý slúži ako chrbtica fosílnych palív sa vypúšťa do ovzdušia ako oxid uhličitý. CO2 je kľúčovým skleníkovým plynom, zodpovedným za väčšinu antropogénnej klímy. Spaľovanie fosílnych palív súčasne uvoľňuje ďalšie látky znečisťujúce ovzdušie, ako napríklad ortuť, oxidy dusíka, tuhé častice a prchavé organické zlúčeniny.
Keďže antropogénne emisie uhlíka sú úzko späté so sociálno-ekonomickou činnosťou, práve prostredníctvom spaľovania fosílnych palív, výskumné úsilie v oblasti emisií uhlíka v mestách poskytuje príležitosť na zapojenie zainteresovaných strán a usmernenie v otázkach životného prostredia, napríklad ohľadom kvality ovzdušia.