Vysoká spotreba energie
Vysoká spotreba energie
Energia je pre život a rozvoj mesta kľúčovým faktorom. Súčasná závislosť na fosílnych palivách so sebou prináša vážne dôsledky, akými sú emisie skleníkových plynov, znečistenie a vyčerpávanie prírodných zdrojov. Energia v rôznych podobách je potrebná na dopravu, priemysel, vykurovanie, chladenie, distribúciu vody a produkciu jedla. Z tohto dôvodu mestá produkujú približne 70 – 80% všetkých emisií na svete.
Produkcia emisií CO2 a rastúci dopyt po dodávkach elektriny, tepla, chladení a doprave je výzvou, ktorej budú musieť mestá v budúcnosti čeliť. Niektoré už dnes zakladajú produkciu energie na obnoviteľných zdrojoch, iné sú na ceste k vytváraniu inteligentného energetického systému, založeného na najmodernejších digitálnych technológiách.
Energetická politika EÚ
Aj keď je Európska únia jedným z najprogresívnejším subjektov v oblasti energetiky, európske štáty sú zároveň jedným z najväčších producentov CO2 na svete. Je potrebné spraviť veľké kroky k jeho redukcii.
EÚ si kladie za cieľ prejsť do roku 2050 na nízkouhlíkové hospodárstvo, prostredníctvom udržateľného energetického sektora, založeného na koordinovanom prístupe a inováciách.
Podľa stratégie energetickej únie má energetická politika EÚ 5 hlavných cieľov
› podporiť rozvoj nových a obnoviteľných foriem energie a lepšie zosúladiť, prepojiť ciele v oblasti zmeny klímy, s novou podobou trhu,
› zabezpečiť fungovanie vnútorného trhu s energiou a prepojenie energetických sietí,
› podporovať výskum, inovácie a konkurencieschopnosť,
› podporiť energetickú efektívnosť a šetrenie energiou,
› zaistiť bezpečnosť dodávok energií v EÚ.