Chemizácia prostredia
Chemizácia prostredia
Umelo vyrobené chemikálie sú neodmysliteľnou a “životne dôležitou” súčasťou moderného životného štýlu. Nachádzajú sa v širokej škále spotrebných výrobkov – od nábytku, oblečenia a toaletných potrieb, cez elektrické spotrebiče, interiéry automobilov, po balenie potravín a čistiace prostriedky. Síce zlepšili kvalitu života človeka, no chemické látky majú negatívny dopad na životné prostredie aj na naše zdravie.
Štúdie preukázali nepriaznivý vplyv chemických látok, vyrobených človekom, na voľne žijúce druhy živočíchov a rastliny. Vedci sa oprávnene obávajú a poukazujú na súvislosť medzi určitými chemikáliami, ktoré narušujú hormóny a zároveň vážne ohrozujú ľudské zdravie. Veľkým problémom je vystavenie chemikáliám už počas vývoja dieťaťa, v tele matky. Napriek tomu, že negatívne ovplyvňujú naše zdravie, dennodenne sme vystavení chemickému koktejlu. K “vedľajším účinkom” patria napr. kardiovaskulárne ochorenia, rakovina, cukrovka alebo obezita, problémy s reprodukciou, vrodené chyby, narušenie vývoja mozgu dieťaťa, astma, rôzne druhy alergií a poruchy správania.
Čo je chemikália?
Pojem chemikália sa používa na označenie čistých chemických látok a zmesí, alebo zlúčenín. Je to látka slúžiaca na chemické procesy alebo vytvorená chemickým procesom, v laboratóriu alebo v priemysle.
Chemikália – základný stavebný kameň
Chemikálie sú základnými stavebnými kameňmi, tvoria všetky živé a neživé veci na Zemi. Mnohé chemikálie sa prirodzene vyskytujú v životnom prostredí a možno ich nájsť aj v ovzduší, vode, potravinách a domácnostiach. Niektoré chemikálie sú syntetické a používajú sa v liekoch, počítačoch, palivách. Chemikálie môžu byť aj vedľajšími produktami chemických procesov.
Chemický priemysel
Chemický priemysel zahŕňa spoločnosti, ktoré vyrábajú priemyselné chemikálie. Stredobodom moderného svetového hospodárstva je premena surovín – ropa, zemný plyn, vzduch, voda, kovy a minerály, na viac ako 70 000 rôznych produktov. Chemický priemysel zaznamenal rýchly rast za posledných 50 rokov. Najrýchlejšie rastúce oblasti zahŕňali výrobu syntetických organických polymérov, používaných ako plasty, vlákna a elastoméry.
V Európe patrí chemický, plastový a gumárenský priemysel medzi najväčšie priemyselné odvetvia. Spoločne vytvárajú vyše 3 milióny pracovných miest vo viac ako 60 000 spoločnostiach. Za 20 rokov, v období od r. 1991 do 2011, zaznamenal európsky chemický priemysel nárast predaja 295 miliárd eur, celkom na 539 miliárd eur, čo je obrazom rýchleho napredovania a rastu.