Východná zelená sieť – Londýn, UK

Východná zelená sieť – Londýn, UK

Londýn predstavil v roku 2006 koncept mestského otepľovania “London, Urban Heat Island” ako dôležitý parameter pre ďalšie územné plánovanie. Možno ho považovať za jeden z východiskových bodov projektu “East London Green Grid project”.

Mestské mokrade – Londýn, UK

Mestské mokrade – Londýn, UK

London Wetland Center – je prírodnou rezerváciou, spravovanou charitatívnou organizáciou Wildfowl and Wetlands Trust. WWT chráni mokrade pre voľne žijúce zvieratá a ľudí. Pracovné tímy centra zachovávajú biotop pre širokú škálu druhov a tým udržiavajú biodiverzitu v oblasti Barnes.

Zelený Portland – Oregon, USA

Zelený Portland – Oregon, USA

Obyvatelia tichomorského severozápadu USA si vážia prírodnú krásu, ktorá ich obklopuje. Portland si získal povesť jedného z najzelenších miest v Amerike a berie svoje ekologické myslenie naďalej vážne.

Potsdamer Platz – Berlín, DE

Potsdamer Platz – Berlín, DE

Potsdamer Platz je architektonicky významná oblasť Berlína, kde sa realizovala výstavba mestských vodných prvkov s celkovou plochou približne 1,2 hektára. Umiestnenie v centre mesta a rozsah integrácie ekologických, estetických a stavebných funkcií sú jedinečné.

Centenary Riverside park – Rotherham, UK

Centenary Riverside park – Rotherham, UK

Na predmestí anglického Rotherhamu sa nachádza Centenary Riverside Nature Park. Je to malá oáza uprostred priemyselného pásma. Vyše 5 hektárovú rezerváciu pozdĺž rieky Don tvoria nádherné divokvitnúce lúky, rybníky a mokrade, ktoré priťahujú množstvo vtákov, cicavcov a drobných živočíchov.

Emscher Park – Duisburg-Nord, DE

Emscher Park – Duisburg-Nord, DE

Krajinný park Duisburg-Nord vznikol v 90-tych rokoch minulého storočia v nemeckom Porúrí. Bol realizovaný ako jeden zo 100 projektov v rámci programu „Internationale Bauausstellung (IBA) Emscherpark“. Hlavným cieľom bolo poskytnúť nový ekologický, ekonomický, sociálny a kultúrny impulz starej priemyselnej oblasti prostredníctvom reštrukturalizačných projektov.

Zóna Hammarby Sjöstad – Štokholm, SE

Zóna Hammarby Sjöstad – Štokholm, SE

Začiatkom 90-tych rokov mala štvrť Hammarby Sjöstad zlú povesť. Pôvodne znečistená a nebezpečná priemyselno – rezidenčná zóna sa stala najpríjemnejšou časťou Štokholmu. Aktuálne patrí k najúspešnejším obnoveným mestským obytným štvrtiam na svete.

Komunitné záhrady – Paríž, FR

Komunitné záhrady – Paríž, FR

Jardins partagés sú komunitné záhrady zriadené miestnymi susedskými iniciatívami na malých verejných pozemkoch, ktoré prideľujú miestne úrady. Obyvatelia mesta začali s upravovaním prázdnych pozemkov v centre mesta postupne.

Prinzessinnengarten – Berlín, DE

Prinzessinnengarten – Berlín, DE

Berlínska štvrť Kreuzberg je rozmanitá a svetovo známa. Nájdete tu zašité nočné kluby, jedinečné svetové kuchyňe aj moderné umenie na výnimočnej úrovni. Rozľahlá mestská štvrť je domovom študentov, umelcov a početnej tureckej populácie s množstvom reštaurácií.