Rybník na použitie zrážok
Zrážky môžu byť tiež zadržané v rybníku a použité odtiaľ. Nevýhodou je však to, že kvalita vody je menej ľahká na kontrolu v dôsledku faktorov, ako sú padajúce listy, škodcovia a kolísanie teploty. V dôsledku toho môže byť kvalita vody v lete menej prijateľná. Na tento fenomén sú obzvlášť náchylné malé rybníky. Väčšie rybníky majú stabilnejšiu klímu a viac spôsobov, ako udržať vodu čistú a liečiť ju pomocou helophytových bánk a podobných vlastností.
Konštrukcia rybníka by mala umožňovať výkyvy hladiny vody. Rybník by mal mať prednostne hĺbku 1 meter alebo viac: teplota zostane v lete relatívne nízka, čím sa zníži riziko vzniku rias a iných problémov s kvalitou vody. Túto situáciu je možné zlepšiť pridaním prvkov, aby sa voda cirkulovala, prevzdušňovala vodu a zabezpečovala riadne fungujúci ekosystém v rybníku.
V zime väčšia hĺbka zabraňuje zamrznutiu rybníka. Voda zostane k dispozícii na použitie. Okrem toho, všetky ryby v rybníku môžu prežiť zimu.
Dažďové rybníky, ktoré slúžia ako rezervoáre, podliehajú výrazným výkyvom v hladine vody v dôsledku zmien zrážok a využívania. Často je vhodnejšie použiť konštrukčný a uzavretý zásobník na zadržiavanie dažďovej vody a na dopĺňanie viditeľnej časti, aby sa obmedzili rozdiely vo vodnej hladine.