Zóna Hammarby Sjöstad – Štokholm, SE

Zóna Hammarby Sjöstad – Štokholm, SE

Zóna Hammarby Sjöstad – Štokholm, SE

Začiatkom 90-tych rokov mala štvrť Hammarby Sjöstad zlú povesť. Pôvodne znečistená a nebezpečná priemyselno – rezidenčná zóna sa stala najpríjemnejšou časťou Štokholmu. Aktuálne patrí k najúspešnejším obnoveným mestským obytným štvrtiam na svete.

Hammarby Sjöstad má vynikajúcu polohu medzi bohatým metropolitným životom v hlavnom meste a prírodnou krajinou na okraji švédskej metropoly. Do roku 2016 bolo plánované dokončenie druhej a poslednej etapy stavebných aktivít. Štvrť sa má stať domovom pre 25 000 obyvateľov. Ponúkne zároveň prácu ďalším 10 tisíc ľuďom. Atraktívny mix apartmánov, obchodov, kancelárií, malých podnikov a životný priestor so zameraním na kultúru a zábavu dodáva Hammarby Sjöstad atmosféru mesta v meste.

Udržateľnosť bola jednou z priorít pri navrhovanie novej vodohospodárskej štvrte. Vysoké ambície udržateľnosti boli integrované do procesu plánovania od začiatku. Na úrovni architektúry a infraštruktúry boli starostlivo preskúmané a začlenené udržateľné alternatívy hospodárenia s vodou, energiou a odpadom. Všetka využívaná elektrina v obytnej zóne pochádza z obnoviteľných zdrojov. Testujú sa tu nové typy palivových a solárnych článkov, tak ako aj solárnych panelov.

Zóna je produktom pozitívneho procesu vzájomnej spolupráce medzi mestskými úradmi, urbanistami, developermi, architektami a krajinnými architektmi, inžiniermi v eko-tech podnikoch, energetickou spoločnosťou Fortum a Stockholm Water Company. Tradičné formy mestského plánovania sa inšpirovali mestským centrom v Štokholme, z 19. storočia, v kombinácii s rozmanitou modernou architektúrou. Budovy sú orientované smerom k moru a kanálom, aby umožnili čo najviac domácnostiam profitovať zo skvelého výhľadu.

Hammarby model dokazuje, že je možné odpadovú vodu využívať rôznymi spôsobmi. Dažďovú vodu vracia do prirodzeného cyklu. Štvrť sa stala príkladom udržateľného mestského plánovania. Inšpirovala kanadské Toronto’s Waterfront, londýnske New Wembley a mnoho miest v Číne a Thajsku.

Na základe stratégie kompaktného zeleného mesta bola zistená priaznivá rovnováha medzi výstavbou a verejnými priestormi. Málo plotov a dostatočné množstvo verejných priestorov, s chodníkmi, dáva štvrti jedinečnú atmosféru. Hustota obyvateľov zóny Hammarby Sjöstad je porovnateľná s hustotou centra Štokholmu.

Zdielať článok

VIETE VIAC?

Viete niečo, čo by mohlo druhým pomôcť? Máte aktuálnejšie alebo presnejšie poznatky?  Informácie, dokumenty, fotky alebo videá môžete zdielať prostredníctvom kontaktného formulára.   

Video

Správy

Správy

Trnava: Agrolesníctvo je budúcnosť

Trnava je prakticky nechránená stromami a zeleňou pred negatívnymi prejavmi počasia ako sú napríklad extrémne víchrice, búrky, suchá či horúčavy. Dôvodom je najmä spôsob využívania…
Správy

Spolu pre zeleň v Starom Meste

Mestská časť Staré Mesto v Bratislave prináša projekt Zelená pre zeleň s cieľom ozdraviť a skvalitniť životné prostredie zeleňou na verejných priestranstvách. Projekt pozostáva z…

Dokumenty

Dohoda v rámci Rámcovej zmluvy OSN o zmene klímy

Parížska dohoda o zmene klímy

Čistá planéta pre všetkých

Strategická vízia EÚ pre klimaticky neutrálne hospodárstvo

Energia 2020

Stratégia EÚ pre udržateľnú a bezpečnú energetiku

Stratégia adaptácie Slovenskej Republiky na zmenu klímy

Ministerstvo životného prostredia SR

Rámec politík v oblasti klímy a energetiky do 2030

Stratégia EÚ

Užitočné stránky

Global Climate Change

Stránky NASA venované klimatickej zmene

Panel IPCC

Medzivládny panel o zmene klímy

United Nations Climate Change

Stránky OSN venované klimatickej zmene

United Nations Enviroment Programme

Stránky OSN venované životnému prostrediu

EÚ Climate Action

Stránky komisie EÚ venovené klimatickej zmene

Climate Action Europe Network

Európska koálícia neziskového sektora pre oblasť klimatickej zmeny a energetiky