Zelený Portland – Oregon, USA

Zelený Portland – Oregon, USA

Zelený Portland – Oregon, USA

Obyvatelia tichomorského severozápadu USA si vážia prírodnú krásu, ktorá ich obklopuje. Portland si získal povesť jedného z najzelenších miest v Amerike a berie svoje ekologické myslenie naďalej vážne. Celosvetové úsilie o ekologizáciu získalo svoje tempo takmer vo všetkých zložkách každodenného života zeleného mesta. Od recyklácie a nákupu ekologických produktov, cez kompostovanie a techniky šetrenia energie sa Portland zameriava na zelenší a ekologickejší spôsob života. Je označovaný za americké „green city”, šetrné k životnému prostrediu. Vyše 500 kilometrov cyklistických trás robí z metropoly zároveň aj “bike city”. Mesto ponúka svojim obyvateľom efektívnu sieť verejnej dopravy a najviac mestských parkov na obyvateľa v USA. Z iného súdka je aj jeho ďalšie naj, disponuje najväčšou koncentráciou vegetariánskych reštaurácií.

Polovica energie Portlandu pochádza z obnoviteľných zdrojov. 25% obyvateľov sa presúva do práce na bicykli, v autách Flex Cars alebo verejnou dopravou. Plánovanie mesta smeruje k minimalizácii rastu. Viac ako 30 stavieb Portlandu je certifikovaných ako “zelené budovy” a disponuje vyše 200 “zelenými strechami”. 67% všetkého odpadu sa kompostuje na miestnej úrovni, a verejne šírená je recyklačná etika. Portland je priekopníkom v oblasti vývoja stratégií pre Smart Growth – inteligentný rast.

“Zelené mesto” najprv zdvojnásobilo rozsah autobusovej siete poháňanej biopalivami. Následne sa stalo prvým americkým mestom, ktoré zaviedlo nový električkový systém. “Free Rail” zónu zahŕňajúca väčšiu časť centra Portlandu, ponúka cestovanie autobusmi a električkami bezplatne a prístup autom je obmedzený.

Portland je inovatívny aj z hľadiska udržateľných mestských drenážnych systémov. Vyvinul svetoznámy program manažmentu dažďovej vody, ktorý je v prevádzke od začiatku 90. rokov 20. storočia. Jeho cieľom je zabrániť záplavám v kanalizáciách, znížiť znečisťujúce látky v dažďovej vode a chrániť, zvyšovať kvalitu podzemných vôd.

Portland State University podporuje znižovanie spotreby energie a akčné ciele v oblasti klímy. Cez počiatočnú investíciu vo výške 500 000 dolárov sa využije Green Revolving Fund na realizáciu efektívnych projektov zameraných na úsporu rozpočtu vyhradeného na služby v areáli kampusu. Stephen Epler Hall Portlandskej štátnej univerzity sa snaží o to, aby bol manažment dažďovej vody zaujímavý a lákavý pre verejnosť. Dažďová voda na streche je vedená do verejného priestoru, na viditeľné skalné podložia vysadené pôvodnou vegetáciou. Voda tečie cez sériu výsadbových boxov a kanálikov a na záver odchádza do veľkej podzemnej retenčnej nádrže. Filtruje sa cez lapač piesku a potom sa spracuje ultrafialovým svetlom predtým, ako sa prečerpá späť do budovy Epler na opätovné použitie – splachovanie verejných toaliet a zavlažovanie okolitej krajiny.

Životný štýl FLOSS – čerstvý, miestny, ekologický, sezónny a udržateľný – poháňa na úezmí Portlandu nová generácia poľnohospodárov, ktorí sú väčšinou bývalými mestskými obyvateľmi. Stovky ľudí sa podieľajú na úspechu 20 “farmers’ markets”, ktoré vznikli a prekvitajú v meste za posledných 10 rokov. V Portlande je jednoduché najesť sa zdravo z miestnych potravín. Keďže ľudia sú zvyknutí na produkty ‘made in Portland’.

V Portlande vzniklo vyše 30 tisíc green business pracovných miest v období 3 rokov. Metropola úspešne integrovala svoju udržateľnosť do všetkých aspektov života, pri zachovaní svojej pôvodnej identity.

Zdielať článok

VIETE VIAC?

Viete niečo, čo by mohlo druhým pomôcť? Máte aktuálnejšie alebo presnejšie poznatky?  Informácie, dokumenty, fotky alebo videá môžete zdielať prostredníctvom kontaktného formulára.   

Video

Správy

Správy

Trnava: Agrolesníctvo je budúcnosť

Trnava je prakticky nechránená stromami a zeleňou pred negatívnymi prejavmi počasia ako sú napríklad extrémne víchrice, búrky, suchá či horúčavy. Dôvodom je najmä spôsob využívania…
Správy

Spolu pre zeleň v Starom Meste

Mestská časť Staré Mesto v Bratislave prináša projekt Zelená pre zeleň s cieľom ozdraviť a skvalitniť životné prostredie zeleňou na verejných priestranstvách. Projekt pozostáva z…

Dokumenty

Dohoda v rámci Rámcovej zmluvy OSN o zmene klímy

Parížska dohoda o zmene klímy

Čistá planéta pre všetkých

Strategická vízia EÚ pre klimaticky neutrálne hospodárstvo

Energia 2020

Stratégia EÚ pre udržateľnú a bezpečnú energetiku

Stratégia adaptácie Slovenskej Republiky na zmenu klímy

Ministerstvo životného prostredia SR

Rámec politík v oblasti klímy a energetiky do 2030

Stratégia EÚ

Užitočné stránky

Global Climate Change

Stránky NASA venované klimatickej zmene

Panel IPCC

Medzivládny panel o zmene klímy

United Nations Climate Change

Stránky OSN venované klimatickej zmene

United Nations Enviroment Programme

Stránky OSN venované životnému prostrediu

EÚ Climate Action

Stránky komisie EÚ venovené klimatickej zmene

Climate Action Europe Network

Európska koálícia neziskového sektora pre oblasť klimatickej zmeny a energetiky