Kúpele v harmónii s prírodou – Bad Blumau, Rakúsko

Kúpele v harmónii s prírodou – Bad Blumau, Rakúsko

V harmónii s prírodou – Bad Blumau, AT

Strechy obrastené zeleňou, okrúhle tvary, farebné fasády a zlaté kupoly harmonicky ladia s prírodou a vytvárajú najväčšie obývateľné umelecké dielo na svete. Kúpele Rogner Bad Blumau navrhol rakúsky maliar, sochár a architekt Friedensreich Hundertwasser. Bol jedným z najznámejších a najkontroverznejších rakúskych umelcov 20. storočia. Vo svojej tvorbe sa venoval výtvarnému umeniu, architektúre, filozofii, ekológii a tiež dizajnu fasád domov. Magický vodný svet tvorí 14 bazénov a 2 termálne pramene, s rajskou kúpeľnou oázou, uprostred kopcovitej krajiny s lúkami.

Na začiatku bol zámer rakúskeho staviteľa využiť v nerozvinutej časti Rakúska, v štajerskom regióne ležiacom 65 km od mesta Graz a 214 km od Bratislavy, ponuku prírody a termálne pramene. Umelec a architekt v projekte uplatnil svoju životnú filozofiu “žiť v harmónii s prírodou”. Prírodu napodobňoval a prepájal s navrhnutými stavbami, čo možno najviac. Napríklad zatrávnením striech, výsadbou stromov na balkónoch alebo vyhýbaním sa pravým uhlom. Budovy so zalesnenými strechami harmonicky zapadajú do kopcovitej krajiny Východného Štajerska.

Pri vstupe do termálnych kúpeľov návštevníkov víta bohyňa vody, ktorú zasvätil umelec André Heller svojmu priateľovi Hundertwasserovi. Miesto si návštevníkov získa svojou atmosférou, krásnym prostredím a farebnými budovami rôznych tvarov, na celkovej ploche 40 hektárov. Stammhaus je hlavnou budovou celých kúpeľov. Má nádherne farebnú fasádu s neprehliadnuteľnou zlatou kupolou. Tá je typickým znakom Hundertwasserovej tvorby. Hovorí s o nej, že hosťom prináša šťastie. Majster pomenoval ,,kopce“ , ktoré stavby vytvárajú ako “HügelWiesenLand” – lúčne pohorie. Na západnej strane sa nachádza “Ziegelhaus” – tehlový dom. Výrazná tehlová fasáda pochádza zo starého farmárskeho domu v Bad Blumau. Steinhaus je dom s krásnou kamennou fasádou a Kunsthaus je inšpirovaný Hundertwasserovým múzeom vo Viedni. Je oblúkového tvaru, s neprehliadnuteľnou modrou vežičkou.

Kúpele sú napájané dvoma vlastnými prameňmi: jemným liečivým, ktorý sa nazýva Melchior-Heilquelle – dosahuje teplotu 47,2 stupňov Celzia. Druhým je Vulkania, ktorý dosahuje až 110 stupňov, v štajerskej oblasti termálnych prameňov má najvyšší obsah minerálov. Vonkajšie a vnútorné bazény zaberajú celkovú plochu 2700 m2. Termálna voda slúži aj na vykurovanie a na získavanie elektrickej energie.

V okolí Bad Blumau sa nachádza 118 km trás pre cyklistov ale aj peších turistov. Nádherné prostredie kúpeľov má, v prepojení s blahodárnymi procedúrami, pozitívne účinky na telo, myseľ aj dušu.

Trailer: Rogner Bad Blumau. Der Film

https://youtu.be/1QQf28Sm6IA

Rogner-Bad Blumau Spa