Centenary Riverside park – Rotherham, UK

Centenary Riverside park – Rotherham, UK

Centenary Riverside park – Rotherham, UK

Na predmestí anglického Rotherhamu sa nachádza Centenary Riverside Nature Park. Je to malá oáza uprostred priemyselného pásma. Vyše 5 hektárovú rezerváciu pozdĺž rieky Don tvoria nádherné divokvitnúce lúky, rybníky a mokrade, ktoré priťahujú množstvo vtákov, cicavcov a drobných živočíchov. Oblasť je pod správou Wildscapes a Wildlife Trust pre Sheffield a Rotherham. Wildscapes CIC Ltd je konzultačnou dcérskou spoločnosťou Sheffield a Rotherham Wildlife Trust, ktorá ponúka komplexnú škálu ekologických a školiacich služieb.

Územie slúži dvom prvoradým účelom. Mokrade majú chrániť Rotherham pred povodňami a vzniklo tu chýbajúce ekologické prepojenie medzi Peak District, Rotherhamom a Sheffieldom. Územím prechádza zároveň cyklistická cesta z Rotherhamu do Sheffieldu.

Stará priemyselná oblasť bola pôvodne zlievárňou známou pod miestnym názvom “Sedem sestier”, symbolika 7 továrenských komínov. Recyklované plastové dosky tvoria chodníky cez umelý rybník a kúsky betónu sú z podlahy starej oceliarne. V novovybudovanej prírodnej rezervácii stojí Steel Henge – najnovšia pamiatka južného Yorkshiru – 30 metrový kruhový oceľový podstavec s priečkou. Nachádza sa na mieste starých oceliarní Templeborough, pri Magne.

Centenary Riverside Nature Park je stredobodom Rotherhamskej schémy zmierňovania povodní, vytvorenej na základe partnerstva mestskej rady Rotherham Metropolitan Borough Council, agentúry životného prostredia a Wildlife Trust pre Sheffield a Rotherham. Systém na zmiernenie povodní hrá dôležitú úlohu v programe obnovy Rotherhamu, v celkovej hodnote 2 miliárd libier, určených na regeneráciu centra mesta, so zameraním na opätovné využitie jeho nábrežia.

Prírodný park sa nachádza kúsok od centra mesta Rotherham. Jeho súčasťou sú priemyselné pamiatky a vysokokvalitné biotopy vrátane divokých lúk, lesov a rybníkov. Je desiatou prírodnou rezerváciou Wildlife Trust. Poskytuje miestnym obyvateľom možnosti rekreácie, útočisko pre divoko žijúce zvieratá a nevyhnutné zásobníky vody, v čase povodní.

Zdielať článok

VIETE VIAC?

Viete niečo, čo by mohlo druhým pomôcť? Máte aktuálnejšie alebo presnejšie poznatky?  Informácie, dokumenty, fotky alebo videá môžete zdielať prostredníctvom kontaktného formulára.   

Video

Správy

Správy

Trnava: Agrolesníctvo je budúcnosť

Trnava je prakticky nechránená stromami a zeleňou pred negatívnymi prejavmi počasia ako sú napríklad extrémne víchrice, búrky, suchá či horúčavy. Dôvodom je najmä spôsob využívania…
Správy

Spolu pre zeleň v Starom Meste

Mestská časť Staré Mesto v Bratislave prináša projekt Zelená pre zeleň s cieľom ozdraviť a skvalitniť životné prostredie zeleňou na verejných priestranstvách. Projekt pozostáva z…

Dokumenty

Dohoda v rámci Rámcovej zmluvy OSN o zmene klímy

Parížska dohoda o zmene klímy

Čistá planéta pre všetkých

Strategická vízia EÚ pre klimaticky neutrálne hospodárstvo

Energia 2020

Stratégia EÚ pre udržateľnú a bezpečnú energetiku

Stratégia adaptácie Slovenskej Republiky na zmenu klímy

Ministerstvo životného prostredia SR

Rámec politík v oblasti klímy a energetiky do 2030

Stratégia EÚ

Užitočné stránky

Global Climate Change

Stránky NASA venované klimatickej zmene

Panel IPCC

Medzivládny panel o zmene klímy

United Nations Climate Change

Stránky OSN venované klimatickej zmene

United Nations Enviroment Programme

Stránky OSN venované životnému prostrediu

EÚ Climate Action

Stránky komisie EÚ venovené klimatickej zmene

Climate Action Europe Network

Európska koálícia neziskového sektora pre oblasť klimatickej zmeny a energetiky