Mestské farmárstvo – Berlín, DE

Mestské farmárstvo – Berlín, DE

Mestské farmárstvo – Berlín, DE

V starej berlínskej továrni sa v mestskom poľnohospodárskom projekte chovajú sladkovodné ryby – ostrieže, v zbernej dažďovej vode. Voda obohatená vylučovaním rýb, sa používa na pestovanie zeleniny v skleníkoch. Výhodou systému je, že sa jedná takmer o uzavretý vodný cyklus. Produkcia prebieha v blízkosti spotrebiteľa, čo znižuje nároky na prepravu vypestovanej produkcie. V susedstve skleníka s rozlohou 1 000 m2 s bazalkou je budova s 13 nádržami rýb. Odpad produkovaný chovanými rybami sa používa ako hnojivo pre rastliny, ktoré sa pestujú hydroponicky a následne čistia vodu. Spoločnosť využíva plochu 1800 m2, ročne dodá spotrebiteľom 30 ton rýb a 35 ton zeleniny.

V Berlíne existujú aj iné projekty mestského poľnohospodárstva. ECF farma – umiestnená v priestoroch bývalého pivovaru Schultheiss, v mestskej časti Schöneberg, neďaleko historického letiska Tempelhof, je výnimočná práve kombináciou akvakultúry – chovu rýb a hydroponie – pestovaniu rastlín bez pôdy. Kombináciou je “akvaponika”.

Inteligentné, opätovné využite vody; Až 70% sladkej vody používanej ľudstvom ide do poľnohospodárstva a ďalšej výroby. Farmy ECF umožňujú produkciu potravín s úsporou až 90% menej vody, v porovnaní so štandardným poľnohospodárstvom. Vďaka využitiu obehového systému sa dosiahne vysoká efektívnosť spotreby vody. Následne sa znásobí opakovaným využitím vody na chov rýb a pestovanie zeleniny.

Optimalizácia CO2 vo výrobnom procese; Až 34% svetových emisií uhlíka má na svedomí poľnohospodárstvo a spracovanie poľnohospodárskych výrobkov. Chladiace reťazce a dlhé prepravné trasy majú negatívny vplyv na carbon footprint. V ECF farmárskych systémoch sa CO2 obehovým systémom akvakultúry vedie do rastlín, kde slúži ako ďalšie hnojivo a premieňa sa na kyslík. Výsledkom je zlepšená uhlíková stopa pre výrobné miesto.

Ryby sú jedným z najviac udržateľnejších darcov živočíšnych bielkovín, sú skvelým zdrojom potravy. Produkcia jedného kilogramu rýb si vyžaduje 1,2 až 1,4 kg krmiva, v systéme chovu rýb ECF aquaponics. Na porovnanie, výroba 1 kg hovädzieho mäsa si vyžaduje 8-krát viac krmiva. Produkcia rýb je tak udržateľnou podporou ochrany životného prostredia.

ECF Farm | Barsche und Basilikum

ECF FARMSYSTEMS – AQUAPONIKFARMEN FÜR DIE URBANE ZUKUNFT