Mesto v záhrade – Singapur, SG

Mesto v záhrade – Singapur, SG

Mesto v záhrade – Singapur, SG

Singapur, ostrovný štát s druhým najrušnejším prístavom v Ázii, nasmeroval svoj rast tak, aby sa stal jedným z najzelenších miest na svete. Za posledných 50 rokov sa premenil na nepoznanie. Predtým bol považovaný za veľmi znečistené mesto. Aktuálne vytvára životné prostredie snov, s úžasnou biodiverzitou. Úrad pre obnovu miest (URA) vlastní všetku pôdu a prenajíma ju na prísne kontrolovaný rozvoj. Centrálna obchodná štvrť sa rozširuje smerom von na rekultivovanej pôde, ktorá zahŕňa tri nábrežné parky. Nová sieť metra ju spája so všetkými časťami ostrova. Stanice sú len zriedka viac ako 5 minút chôdze. Ako metropola rastie, mestskí plánovači, architekti a stavebné firmy umiestňujú zeleň a prírodné prvky takmer všade. Nový stavebný rozvoj zahŕňa budovanie parkov, záhrad, zelených striech, kaskádových vertikálnych záhrad či zelených stien.

Jednou z najväčších a najviditeľnejších ekologických iniciatív v Singapure sú “záhrady pri zálive”, rozdelené do troch oblastí, na záhradu Bay Central, East a South. Záhrady sú riadené multidisciplinárnym tímom odborníkov, ktorí sa podieľali na ekologizácii Singapuru a spolupracovali s medzinárodnými a miestnymi odborníkmi na ich rozvoji. Zamestnávajú skúsených krajinných dizajnérov, záhradníkov, arboristov, inžinierov a odborníkov v oblasti zdravia rastlín, záhradníkov a manažmentu trávnikov, ako aj odborníkov v oblasti výskumu rastlín. Gardens by the Bay získali mnoho ocenení, vrátane World Building of the Year v roku 2012, najväčší zelený skleník Guinnessovej knihe rekordov za rok 2015, TripAdvisor Certificate of Excellence in 2016, ktoré potvrdzujú význam a dôležitosť podobných záhradných projektov.

Symbolom týchto záhrad je atrakcia “Supertree Grove” v Gardens by the Bay. Superstromy sú stromovité štruktúry vysoké 25 až 50 metrov pozostávajúce z jadra kmeňa vyrobeného zo železobetónu obaleného oceľovým rámom. Sú to vertikálne záhrady, ktoré vykonávajú množstvo funkcií podobných živému stromu. Sú obrastené množstvom zelene vrátane ojedinelých exotických kapradín či orchideí. Supertrees sú vybavené technológiami, ktoré napodobňujú ekologickú funkciu stromov. Majú napríklad fotovoltaické články, ktoré využívajú slnečnú energiu na zalievanie alebo nočné osvetlenie. Superstromy ďalej podobne ako stromy absorbujú dažďovú vodu pre svoj “rast” a slúžia ako prirodzená klimatizačná jednotka v systéme zimných záhrad. Medzi dvoma najväčšími jedincami je vyhliadkový chodník OCBC Skyway, z ktorého si návštevníci môžu vychutnať panoramatický pohľad na záhrady.

Z diaľky sa panoráma Singapuru veľmi neodlišuje od iných moderných miest, do neba sa týčia mrakodrapy. Vo vnútornej časti mesta sa však utvára zelený priestor, ktorý sa stále rozširuje. Vznik “srdca mesta” inicioval predseda vlády Lee Kuan Yew, ktorý aktívne presadzoval víziu čistého a zeleného Singapuru. Premena Singapuru sa začala v roku 1963, kedy “Chief Gardener” Yew zasadil svoj prvý strom. Týmto zdanlivo malým krokom inšpiroval rad ďalších ľudí, aby sa pustili do akcie a vytvorili tak “mesto v záhrade”.

Najväčšou vertikálnou záhradou na svete je PARKROYAL, ktorý získal cenu Leading Green Hotel v Ázii. Ocenenie získal vďaka programu na zber dažďovej vody, živým stenám, ktoré pomáhajú znížiť znečistenie vzduchu a dekoratívnym vodopádom, aby sa zabezpečil prirodzený chladiaci systém. V celom meste je veľa zelených budov. Kancelárska veža CapitaGreen, sa nachádza v centrálnej obchodnej štvrti. Bola navrhnutá ako trvalo udržateľné prostredie spojené s prírodou. Dvojitá fasáda a zeleň na 55% obvodu administratívnej budovy maximalizuje prirodzené osvetlenie a znižuje teplotu budovy. Systém čerpania chladného vzduchu vo výške 242 metrov vedie k nižšej spotrebe energie na chladenie vzduchu a väčšej úspore.

Neoddeliteľnou súčasťou prebiehajúcich zmien je vzdelávanie študentov v oblasti environmentálnej problematiky a ochrany životného prostredia. Singapur vďaka všetkým týmto krokom predstavuje štandard pre zelenú budúcnosť našej planéty.

PARKROYAL on Pickering, Singapore

https://youtu.be/bMSBeeNf6oE

Gardens by the Bay Video