Zvýšenie hladiny oceánov

Grónsko stráca najmenej 100 miliárd ton ľadu ročne a odhaduje sa, že toto topenie prispieva k nárastu hladiny mora až o 0,7 milimetrov ročne. S klimatickými zmenami sa však táto miera pravdepodobne zvýši. Už dnes hladina mora stúpa dvakrát rýchlejšie ako pred 50 rokmi. V roku 2003 vedci zistili, že more stúpa 31 centimetrov za storočie, čo by sa mohlo v priebehu nasledujúcich 100 rokov opäť zdvojnásobiť, pričom by sa celosvetová hladina mora do roku 2100 zvýšila až na 88 centimetrov. To by zaplavilo nízko položené ostrovy a pobrežné oblasti, ako napríklad Maldivy, deltu Nílu v Egypte a Bangladéš.

So stúpajúcou hladinou oceánov a morí dochádza k erózii pobrežia, ktoré na niektorých miestach ustupuje až o až o 1 meter ročne. Morská voda by mohla časom preniknúť do poľnohospodárskej pôdy a sladkovodných zdrojov. Tvorcovia politík a obyvatelia pobrežných oblastí sa preto v nasledujúcom storočí budú musieť pripraviť na zmeny, ktoré pre mnohých nebudú príjemné.

Zdroje a viac informácií

Viete niečo, čo by mohlo druhým pomôcť? Máte aktuálnejšie alebo presnejšie poznatky o téme?  Nárhy na zlepšenie, informácie, dokumenty, fotky alebo videá môžete zdielať prostredníctvom kontaktného formulára.

Video

Čo by sa stalo, keby sa VŠETKY ĽADOVCE ROZTOPILI?
S1 E1: Sea Level Rising – Living with Water
Why Are Sea Levels Rising at Different Rates? | Ars Technica

Chcete vedieť viac?