Silnejšie hurikány a víchrice

Napriek tomu, že hurikány sú prirodzenou súčasťou nášho klimatického systému, výskumy ukazujú, že intenzita a sila hurikánov v posledných dekádach vzrástla. a to v dôsledku klimatickej zmeny spôsobenej ľudskou činnosťou.

Faktory, ktoré zvyšujú deštruktívny potenciál hurikánov
Svetové oceány prijali od roku 1971 už takmer všetku prebytočnú energiu vyprodukovanú globálnym otepľovaním, ktoré vytvára podmienky pre zvyšovanie šancí na extrémne počasie. Nová štúdia NASA publikovaná vo vydaní časopisu Geofyzical Research Letters v decembri 2018 ukazuje, že otepľovanie tropických oceánov v dôsledku klimatických zmien, by mohlo viesť k výraznému zvýšeniu frekvencie extrémnych dažďových búrok. Intenzita takýchto udalostí bude narastať so  zvyšujúcou sa hladinou morí a trendom nárastu populácie pozdĺž pobrežia.

Silné dažde a globálne otepľovanie: Existuje spojenie?
Nedávne silné dažde a povodne sú v súlade so skutočnosťou, že planéta sa zohrieva a očakáva sa, že tieto udalosti sa budú stávať pravidelnejšie. Toto sa deje preto, lebo teplejší vzduch zadrží viac vlhkosti. Dá sa to vidieť vtedy, keď si dáme horúcu sprchu a po nej sa v kúpeľni vznáša vodná para. Keď sa teplejší vzduch zadržiavajúci viac vlhkosti stretne s chladnejší vzduchom, vlhkosť skondenzuje do malých kvapiek, ktoré sa vznášajú vo vzduchu. Ak sa kvapky zväčšia a stanú sa dostatočne ťažkými, padajú dole ako zrážky. Ak budú emisie, ktoré spôsobujú globálne otepľovanie, pokračovať v náraste bezo zmeny, vedci predpokladajú, že množstvo dažďa počas najsilnejších zrážkových udalostí v krajine stúpne do konca storočia o 40 %.

Zdroje a viac informácií 

Levitt. D., Kommenda, N. Is climate change making hurricanes worse? The Guardian. 2018-10-10. Dostupné online (anglicky)

Viete niečo, čo by mohlo druhým pomôcť? Máte aktuálnejšie alebo presnejšie poznatky o téme?  Nárhy na zlepšenie, informácie, dokumenty, fotky alebo videá môžete zdielať prostredníctvom kontaktného formulára.

Video

CLASSIC TORNADO HIGHLIGHTS – 2019 McCook Nebraska May 17
Typhoon Mangkhut: The Destructive Path of 2018’s Strongest Storm
Hurricanes 101 | National Geographic

Chcete vedieť viac?