Roztápanie ľadovcov

Ľadovce by sme okrem Austrálie našli na všetkých kontinentoch. Nachádzajú sa vo všetkých zemepisných šírkach od trópov až po póly a považujú sa za obzvlášť citlivé ukazovatele klimatických zmien. Existujú rozsiahle dôkazy o tom, že ľadovce ustupujú v mnohých horských oblastiach sveta. V Alpách bolo od roku 1850 pozorované, že ľadovce stratili o približne polovicu svojho objemu.

Alarmujúci ústup ľadovcovej masy bol pozorovaný aj v Grónsku. V porovnaní so zvyškom sveta sa Arktída otepľuje dvakrát viac. Topenie ľadu vedie k vytváraniu tmavším povrchov, ktoré väčšiu časť slnečnej energie pohltia namiesto jej odrazu. To vedie k násobeniu oteplenia a topí sa permafrost. Ten obsahuje oxid uhličitý a veľké množstvo metánu, ktorý sa uvoľňuje do atmosféry, pričom jeho skleníkový efekt je 20-násobne vyšší ako u oxidu uhličitého. Roztápanie ľadovcov zvyšuje hladinu oceánov, mení úroveň slanosti oceánov, ovplyvňuje morské prúdy a môže viesť k extrémnejším letám a zimám na severnej pologuli.

Klimatické zmeny topia morský ľad oveľa rýchlejšie, než sa odhadovalo na základe predchádzajúcich odhadov. Snehová pokrývka tiež vykazuje klesajúci trend. Roztopenie Arktídy by mohlo ovplyvniť nielen ľudí žijúcich v regióne, ale aj inde vo svete. Hrúbka a vek ľadu zohrávajú dôležitú úlohu. Pred desiatkami rokov bol Arktický oceán pokrytý takmer výlučne viacročným ľadom. V súčasnosti sa viacročný ľad nachádza len v oblasti pri severnom pobreží Grónska a Baffinovho ostrova v Kanade.

Zdroje a viac informácií 

….

Video

Large Iceberg Breaking near Ilulissat

Rozpouští se Antarktida.. – Dokument CZ (2012)
https://www.youtube.com/watch?v=Za5wpCo0Sqg

Glaciers melting in time lapse photography

Chcete vedieť viac?