1

Vzdelávajte a informujte sa

Pokiaľ chcete deťom (a nie len deťom) hovoriť o klimatickej kríze, mali by ste mať aspoň základné znalosti a prehľad o samotných vedeckých faktoch. V súčasnosti je k dispozícii nespočetné množstvo relevantných zdrojov a odborníkov v tejto téme, čiže by to nemalo byť problematické.

2

Hovorte deťom o nádeji 

Je nevyhnutné, aby žiaden váš rozhovor s deťmi nekončil beznádejou. Majte na pamäti, že deti nedokážu emočne spracovať niečo, čo nedokážu sami ovplyvniť. Pri rozhovore s deťmi sa vyhýbajte negatívnym a hrozivým scenárom a sústreďte sa na nádej. Hovorte im o možných spôsoboch riešenia klimatickej krízy a ukazujte im na pozitívnych príkladoch a projektoch, že sa do dá a čo sa už podarilo.

3

Nezabúdajte na seba

Deti vnímajú keď ste unavení, smutní, naštvaní, frustrovaní. Starajte sa preto o seba, doprajte si oddych, robte si radosť, tešte sa z malých úspechov.

4

Starajte sa o deti s láskou

Venujte im svoj svoj čas, pozornosť, buďte pri ich otázkach ohľadom planéty trpezliví a snažte sa ich vždy zodpovedať. Dáte im tým dobrý základ do neistej budúcnosti.

5

Žite v prítomnosti

Užívajte si s deťmi plnohodnotne spoločné chvíle tu a teraz. Radujte sa z toho, že ste spolu, z každého dňa, zo všetkého dobrého čo v živote máte a môžete.

6

Riešte problémy

Na problémy nestačí len poukazovať a hovoriť o nich, ale hľadajte cestu, ako ich riešiť. Bavte sa o nich otvorene a navrhujte deťom riešenia, do ktorých sa spoločne aj pustíte.

7

Pomôžte im „preložiť“ klimatickú zmenu 

Hovorte deťom o problémoch zmeny klímy otvorene, neskrášľujte a nezmenšujte problém. Pomôžte im problém pochopiť na reálnych, im známych veciach, prípadne pomocou príbehu.

8

Naučte ich vidieť viacero strán problému

Klimatická zmena je zložitý a komplexný fenomén so zložitými riešeniami. Na nič neexistuje len jedno riešenie- buďte na to pripravení a vysvetľujte to aj vašim deťom. Vysvetľujte im, čo všetko by sa malo zmeniť, čo všetko by sa malo robiť inak, aby bola planéta zdravšia. 

9

Choďte deťom príkladom

Skúste sa pred deťmi nezrútiť, pracujte na sebe, vzdelávajte sa, hľadajte riešenia, aplikujte individuálne zmeny, chodievajte na klimatické štrajky, žiadajte systémové zmeny, nerezignujte.

10

Chodievajte spolu do prírody

Prírodu nám v našich životoch nenahradí nič. Berte preto svoje deti často do prírody, skúmajte ju a zažijete momenty, ktoré vás spoja a na ktoré budete ešte dlho v dobrom spomínať.

Ako na to s deťmi?

Škôlkari- separujte s deťmi odpad, naučte sa  spolu starať o vysychajúci strom, stavajte spoločne kŕmidlo pre vtáčiky, ježkov a iné zvieratká. 

Školáci 1. stupeň– berte deti na upratovanie vášho okolia, zúčastňujte sa na verejnom zbieraní odpadkov, poprípade iných aktivitách organizovaných lokálnymi iniciatívami.

Školáci 2. stupeň- skúste ísť s deťmi hlbšie, vysvetľujte im, prečo je napr. uhlie nebezpečné pre planétu, čo dokáže spraviť s krajinou a ovzduším. Pracujte spoločne s nimi na rôznych uhloch pohľadu, aké to má následky na človeka, prírodu, zvieratá,…

Stredoškoláci- pustite deti na klimatické štrajky, pomôžte im s adresovaním otvoreného listu zodpovednej osobe na vyriešenie konkrétneho environmentálneho problému vo vašom okolí, navrhnite im stať sa členom lokálnej klimatickej iniciatívy.

Tagy

Individuálna zmena
Klimatická zmena
Návody
Spoločenská zmena

Mohlo by Vás zaujímať...

Návody

Ako zabezpečujú kosenie krajské mestá na Slovensku?

Aj mestské prostredie môže byť miestom, ktoré podporuje život a biologickú rozmanitosť. Trávniky zohrávajú dôležitú úlohu pri správe mestskej zelene.