Výsadzba stromov po Vianociach na záhrade?

Bohužiaľ to platí iba pri stromčekoch, ktoré boli zakúpené v kvetináčoch a stále majú korene. Stromček, ktorý bol odrezaný nad koreňmi je v podstate mŕtvy a nemôže byť následne vysadený. Stromčeky v kvetináčoch síce majú tendenciu byť menšie, ale vydržia dlhšie a rovnako dlho si udržia aj ihličie. 

Je to síce pekný cieľ, ale v praxi býva často neúspešný. To z dôvodu zmeny podmienok: prechod z vykurovaného, vnútorného prostredia do mrazivej veternej záhrady. Rastliny nie sú zvyknuté na tento druh náhlych a dramatických zmien pričom ich odpoveďou je zvyčajne uhynutie. Úspešné vysadenie vianočného stromu na záhrade však nie je nemožné. Musíte len, dať stromu čas na aklimatizáciu a dostatok vody.

Tu je niekoľko zábavných tipov na pestovanie, ktoré vám pomôžu udržať váš vianočný stromček nažive po odobratí ozdôb.

Aké su tipy na presadzovanie stromov?

1

URČTE TYP STROMU

Predtým, ako začnete, je vhodné skontrolovať, aký typ stromu máte, pretože to môže ovplyvniť mieru úspechu.

Existujú dva hlavné typy: pestované v kvetináči a skladované v kvetináči.
Pestované v kvetináči znamená, že stromy boli vždy pestované len v nádobe. Skladované v kvetináči znamená, že stromy sa pestovali najskôr v zemi a následne sa vykopali a dali do nádoby.

Stromy pestované v kvetináči sú drahšie, ale s väčšou pravdepodobnosťou prežijú, pretože nemajú presádzaním poškodené korene. Kvetináčové stromy môžu prežiť, ale nie až tak dlho, ako je to uvedené na označení.

2

PRÍPRAVA

Udržujte svoj vianočný stromček v chlade a dobre zalievaný. Prudký kontrast medzi prijemnou izbovou teplotou a ľadovým januárovým vetrom môže strom poškodiť alebo dokonca zabiť. Tiež mu môže uškodiť umiestnenie priamo ku krbu alebo radiátoru, keďže stromom vyhovuje skôr chladnejšie prostredie. Do kvetináča môžete vložiť aj pár kociek ľadu, aby ste zaistili postupnejšie zalievanie.

Ak je počasie obzvlášť mrazivé, skúste strom jemne aklimatizovať na vonkajšie teploty tak, že ho najskôr na pár týždňov umiestnite do garáže alebo nevyhrievaného skleníka.

 

3

VÝSADBA STROMU

Nezabudnite si vybrať suchý deň, kedy nie je pôda zamrznutá alebo zamokrená. Možno sa oplatí vykopať jamu v teplejších podmienkach a pripraviť pôdu na neskôr, najmä v oblastiach, kde sú chladnejšie poveternostné podmienky či sneh. Jama ktorá je pripravená pre strom musí byť o niečo širšia ako jeho koreňový systém. Strom v kvetináči pred presádzaním dobre polejte, aby ste korene hydratovali a uľahčili vyberanie z nádoby. Po vybrati z kvetináča zasaďte strom do jamy a uistite sa, že máte správnu hĺbku. Koreňová časť a kmeň by nemali byť zasadené v zemi hlbšie, ako boli v kvetináči. V prípade potreby môžete skontrolovať hĺbku palicou. Nezabudnite takto zasadený stromček udržiavať a polievať počas akýchkoľvek suchých období. Najlepšie výsledky dosiahnete aplikáciou organického kompostu okolo spodnej časti stromu a sledovaním jeho pôdnej vlhkosti.

4

BUDÚCE VIANOCE

Keď prídu ďalšie Vianoce, máte dve možnosti, čo so svojím stromčekom spraviť. Môžete ho znova vykopať a priniesť dovnútra k vianočným radostiam a zvykom. Je ale pravdepodobné, že to spôsobí pri jeho vyberaní a vykopávaní veľké škody na koreňoch a pravdepodobne neprežije, ak sa ho potom opäť pokúsite vysadiť do záhrady. Dramatické zmeny teploty a poškodenie koreňov môžu byť fatálne.

Druhou možnosťou je nechať ho vonku a ozdobiť ho vonkajšími svetlami. Týmto spôsobom, sa môžete potešiť kedykoľvek sa budete pozerať do svojej záhrady a vychutnáte  si tak očarujúcu slávnostnú scenériu, ktorú nám vonku stromček vytvorí.

Ak si želáte ozdobovať ten istý stromček vypestovaný v kvetináči každé Vianoce, je lepšie ho v záhrade nezasadiť. Možno budete môcť stromček nechať v pôvodnom kvetináči, prípadne ho len presadíte do mierne väčšieho kvetináča. No pri jeho skladovaní nezabudnite, že dramatické zmeny teplôt tento strom poškodia, takže bude menej pravdepodobné, že prežije.

Ak sa rozhodnete svojho vianočného stromu zbaviť, nezabudnite ho recyklovať!

Tagy

Návody
Starostlivosť o zeleň

Mohlo by Vás zaujímať...

Návody

Ako vytvoriť obľúbený park v meste alebo obci?

Žijete v obci so staršou komunitou? Alebo potrebujete zabezpečiť potreby oboch týchto skupín?  Sledujte svoju komunitu a zhodnoťte, aké potreby v parkoch sú aktuálne nedostatočne zabezpečené. Aké aktivity a spoločenské príležitosti sa členom vašej komunity javia ako najdôležitejšie? Táto otázka vám umožňuje určiť, aké funkčné a dizajnové prvky musí váš park obsahovať.