Ako na to ?

Menej aktivity, viac sledovania, viac výsledkov. Vytvorte na niektorých miestach pestrejší trávnik. Trávy a rôzne rastliny sa vo vašom okolí vysejú aj samé. Podporte v raste tie, ktoré na pozemku chcete. Odvďačia sa vám krásnym vzhľadom a zlepšením mikroklímy prostredia. Kosačku je možné nechať odpočívať až do jesene. Následné kosenie napodobňuje kosenie lúk za čias našich predkov, keď sa lúky kosili už po zvyčajne suchšom lete a v čase, keď mali rastliny vyvinuté semená na ďalšie šírenie. 

Rozhodnite sa, ktoré oblasti trávnika chcete nechať prirodzene rásť.  

1

Môže to byť celý trávnik alebo iba časť z neho. Ak ste nesvoji z toho, čo si pomyslia susedia, nerobte si starosti – existujú jednoduché spôsoby, ako ukázať, že vám záleží na vašej záhrade!

Odsledujte si jeden rok pre váš ideálny režim 

2

Od kosenia si môžete oddýchnuť  pár týždňov alebo niekoľko mesiacov – voľba je na vás. Môžete si vyskúšať viacero techník. 

Koste podľa zrážok a teploty

3

Nekoste automaticky podľa vopred určeného plánu. Prispôsobte sa počasiu v danú dobu. Nekoste pred a počas obdobia extrémnych horúčav či sucha.

Dočasný experiment

4

Na začiatok nechajte trávnik prirodzene rásť asi dva mesiace v máji alebo júni. Vychutnajte si rastliny, ktoré využijú svoju príležitosť na rozkvitnutie. Budete prekvapení, čo všetko kvetnaté vám môže prirodzene skrášliť prostredie. 

Vytvorte jarnú lúku.

5

Ak chcete mať ešte väčší pozitivny vplyv na zadržiavanie vody v krajine a voľne žijúce živočíchy, nesekajte svoj trávnik na jar do konca júna alebo začiatku júla. Potom trávu pokoste ( nie však veľmi nízko) , a počkajte, až kým na konci jesene tráva neprestane rásť. 

Vytvorte letnú lúku.

6

Koste trávnik raz-koncom marca alebo začiatkom apríla, a potom ho nechajte až do septembra rásť. Následne ho môžete do konca jesennej vegetačnej sezóny raz alebo dvakrát pokosiť. Ak bude daždivá jar, možno budete musieť trávnik kosiť až v máji. Tým sa minimalizuje riziko, že sa tráva položí a v polovici leta bude vyzerať zanedbane.

Dajte si záležať na vzhľade

7

Okraje trávnikov s dlhšou trávou či vykosené cestičky v lúke môžu zatraktívniť prostredie. Môžete kosiť v pravidelnom vzore, vytvoriť priame alebo zakrivené cestičky či mini-bludisko. Deti to budú milovať!

Doplnky na zakrytie plochy

8

Ak chcete pozemok viac vylepšiť, jednou z možností je vysádzanie doplnkových kvetov do trávnika, resp. rozosievanie ich semien na skorú jar. 

Koste ručne alebo elektricky

9

Benzínové kosačky na hodinu produkujú 11-krát väčšie znečistenie ako nové benzínové auto. Elektrické kosačky sú tichšie a v tomto smere citlivejśie k životnému prostrediu. Z dlhodobého hľadiska je elektrická kosačka v skutočnosti lacnejšia investícia. Dnes sú na trhu cenovo dostupné akumulátorové kosačky (na baterky), pri ktorých nie ste obmedzený zdrojom energie či káblom. 

Na menšie plochy použite vretenové ručné kosačky. Sú vhodnejsie pre vitalitu vášho trávnika. Roztrhané a rozdrobené konce kosenej trávy elektrických motorov spôsobujú, že váš trávnik je náchylnejší na choroby a vysychanie. Takisto rotačné vŕtačky nie sú vhodné pre živočíchov žijúcich na trávniku. Tráva zrezaná nožnicovým rezným pohybom sa hojí rýchlejšie. Ručné vretenové kosačky nevydávajú hluk, čo vám umožňuje kosiť takmer kedykoľvek počas dňa. Tieto kosačky navyše neprodukujú žiadne skleníkové plyny.

Oddychujte a obdivujte krásy štedrej prírody

10

Za teplého letného dňa si ľahnite a pozorne sledujte, aké kvitnúce rastliny rástli vo vašom trávniku po celú dobu, no nikdy nemali šancu rozkvitnúť. Obdivujte motýle, opeľovače či rôznych drobných návštevníkov vášho nového trávnika. 

Tagy

Adaptácia miest a obci
Biodiverzita a ekosystémy
Individuálna zmena
Návody
Starostlivosť o zeleň
Vzduch

Mohlo by Vás zaujímať...

Návody

Ako prispôsobiť vyučovanie biológie riešeniam klimatickej zmeny?

Výskum v oblasti biológie pomáha pochopiť globálne aj miestne ekosystémy a prináša riešenia pre životné prostredie, hospodárstvo aj naše každodenné životy. Vzdelávanie v oblasti biológie hrá dôležitú úlohu pri ovplyvňovaní verejnej mienky a tvorbe environmentálnych politík na štátnej aj lokálnej úrovni. Úlohou je hľadať vedecké odpovede na spoločenské výzvy ako sú zmena klímy, lokálne prejavy, nahradenie chemických látok v domácnostiach, kontaminácia podzemných vôd, práca s odpadom či potravinová bezpečnosť. Ako vzbudiť u študentov biológie záujem o riešenia klimatickej zmeny?