Ako na Váš éterický olej? 

Skúste si éterický olej zakúpiť. Aj keď v obchode nejaký pravdepodobne ťažko nájdete (pokiaľ nemáte v okolí špecializovaný obchod), tieto oleje sa dajú ľahko kúpiť online. Myslite na to, že to nie je lacný produkt– éterické oleje zvyčajne stoja okolo pár stoviek eur. 

Ak Vám za tú cenu nestojí, zostrojte si svoj vlastný éterický olej. Ak sa chcete pokúsiť postaviť statický objekt a máte dostatok priestoru pre kreativitu, neváhajte. Existujú tisíce statických návrhov a mnoho domácich fotografií, ktoré vám môžu pomôcť. Kľúčovými súčasťami statickej snímky sú:

 • Tlakový hrniec
 • Zdroj tepla – zvyčajne priamy oheň
 • Sklenená 10 milimetrová trubica 
 • Vaňa so studenou vodou na ochladenie a kondenzáciu pary pretekajúcej potrubím
 • Esenciálny prípravok, ktorý vo vašom konečnom produkte oddeľuje éterický olej od ostatných neželaných materiálov

Ak je to možné, použite časti z nehrdzavejúcej ocele a skla. Nepoužívajte plastové hadičky namiesto sklenej trubice, môže to mať vplyv na kvalitu oleja. Keďže niektoré rastliny reagujú s meďou zle, vždy je vhodná silne pocínovaná meď. Môžete tiež použiť hliníkové materiály, nie však s ozimnou, klinčekmi alebo inými rastlinami, ktorých oleje obsahujú fenoly.

Ohnite potrubie, aby mohlo prechádzať cez chladiacu vaňu. Akonáhle privediete rastlinnú hmotu do tepla v tlakovom hrnci, výsledná para bude prechádzať potrubím. Túto paru musíte ochladiť späť na tekutinu, a to ponorením do studenej vody alebo ľadového kúpeľa. V závislosti od toho, čo používate pre svoju chladiacu vaňu, budete musieť ohýbať potrubie do rôznych tvarov. Ak používate umývadlo, pravdepodobne budete musieť potrubie ohýbať do špirály, aby mohlo ležať v otvorenej vani. Ak používate veľké vedro s ľadom, budete musieť ohnúť potrubie do 90-stupňového uhla, aby mohlo prechádzať dole cez hornú časť vedra a potom do otvoru v spodnej časti.

Pripojte potrubie k ventilu tlakového hrnca. Použite malý kúsok pružnej hadice, zhruba rovnakej veľkosti ako 10 mm trubica, ktorá bude tesne priliehať k obom otvorom. Pripojenie môžete zabezpečiť pomocou jubilejnej spony, ktorú kúpite v železiarstve.

Uistite sa, že ste hadicu prestrihli dostatočne na to, aby sa mohla ohnúť určitá časť. Inak sa vaše potrubie bude držať priamo vo vzduchu, a bude potrebné ohnúť ho o 90 stupňov, aby mohlo pretekať smerom k chladiacej vani.

Veďte potrubie chladiacou vaňou. Ak používate otvorené umývadlo, umiestnite ho tak, aby špirála ležala úplne vo vnútri vane. Ak používate vedro, vyvŕtajte do dna malý otvor, aby potrubie mohlo prechádzať z ľadového kúpeľa. Otvor utesnite silikónovým tmelom alebo epoxidom, vďaka čomu zabránite odkvapkávaniu vody a neporiadku.

Otvorený koniec rúrky umiestnite nad základný plášť. Akonáhle destilát nakvapká do esenciálneho oleja, urobí za vás všetku ostatnú prácu. Oddelí éterický olej od zvyšku hmoty, ktorú vo výslednom produkte nechcete.

Presvedčte sa, že sú všetky vaše nástroje v stabilnej polohe. V závislosti od použitých nástrojov a tvare potrubia bude potrebné nájsť bezpečné a stabilné nastavenie pre všetky vaše statické komponenty. Nasaďte veko na tlakový hrniec s pripojenou rúrkou, veďte rúrku cez chladiacu vaňu a otvorený koniec rúrky umiestnite nad svoj esenciálny hrniec. Uistite sa, že je potrubie v správnom uhle a nič sa neprevrhne.

Ako pripraviť potrebný rastlinný materiál? 

Zistite, kedy je potrebné rastlinný materiál nazbierať. Množstvo oleja v rastline závisí od toho, v ktorom cykle života sa nachádza, takže je dôležité zberať rastliny v správnom čase. Urobte si prieskum, aby ste zistili, kedy máte zbierať rastliny, ktoré chcete destilovať. Napríklad levanduľu treba zbierať, keď zhruba polovica kvetov na stonke uschne. Naopak, rozmarín by sa mal zbierať, keď rastliny kvitnú. 

Naučte sa zbierať rastliny správne. Rovnako ako musíte skúmať, kedy je vhodné zbierať rastliny, aby ste dosiahli najlepšiu produkciu éterického oleja, musíte tiež zistiť, ako ich zbierať. Neopatrná manipulácia, zber nesprávnych častí, dokonca aj zber v nesprávnu dobu, môže znížiť množstvo a kvalitu éterických olejov. Napríklad pri príprave éterického oleja z rozmarínu používajte iba rozkvitnuté vrcholy rastliny. Zvyšok rastliny zlikvidujte alebo použite iným spôsobom.

 • Väčšina éterických olejov sa nachádza v olejových žľazách, vlasoch a žilkách rastliny. Keďže sú veľmi krehké, ak ich narušíte alebo rozbijete, získate z nich menej oleja. S rastlinami zaobchádzajte opatrne a narábajte s nimi čo najmenej.

Pri nákupe rastlín buďte vyberaví. Ak kupujete už pozberané rastliny, nebudete mať nad procesom zberu veľkú kontrolu. Hľadajte rastliny, ktoré vyzerajú zdravé a nepoškodené. Nebojte sa opýtať predajcu na čas ich zberu. Spravidla sú najvhodnejšie rastliny, ktoré sú vcelku, nie drvené alebo práškové.

 • Zatiaľ čo destilácia odstraňuje veľa nečistôt, vaše oleje môžu kontaminovať pesticídy a herbicídy. Najlepšie je preto používať ekologicky pestované rastliny.

Rastlinný materiál vysušte. Sušenie znižuje množstvo oleja v každej rastline, no môže výrazne zvýšiť množstvo éterického oleja, ktoré vyrobíte v jednej dávke. Je to preto, že do každej dávky budete môcť vložiť viac materiálu. Sušenie by malo prebiehať pomaly a mimo dosahu priameho slnečného žiarenia. Komerčne pestované rastliny, ako sú levanduľa a mäta pieporná, je možné nechať po rezaní asi deň sušiť na poli.

 • Ideálna metóda sušenia sa líši od rastliny k rastline, ale všeobecne by ste nemali rastliny prehrievať. Sušenie v tieni alebo dokonca v tmavej miestnosti minimalizuje stratu oleja.
 • Nenechajte rastliny pred destiláciou opäť navlhnúť. Destilujte čo najskôr po zaschnutí.
 • Ak chcete tento krok vynechať, môžete sa rozhodnúť, že svoj rastlinný materiál nevysušíte.

Destilácia éterického oleja

Nalejte vodu do nádrže statickej batérie. Ak ste si vyrobili svoj vlastný destilát, vašou nádržou je tlakový hrniec. Používajte čistú vodu. Ak používate vyrobený fotoaparát, postupujte podľa pokynov výrobcu. V opačnom prípade sa len uistite, že máte dostatok vody na dokončenie destilácie. V závislosti od rastliny a množstva, môže destilácia trvať približne od pol hodiny do šiestich hodín.

Pridajte svoju rastlinnú hmotu do vody. Namontujte toľko rastlinnej hmoty, koľko môže obsahovať nádrž. Pokiaľ máte dostatok vody na to, aby ste vyvarili, mali by byť vaše rastliny v poriadku, aj keď sú zabalené v pevnom stave. Dávajte pozor, aby neblokovali výstup pary vo veku tlakového hrnca. Zabezpečte pár voľných centimetrov. Rastlinu nemusíte nijako krájať ani inak pripravovať – ​​v skutočnosti to spôsobí stratu niektorých olejov.

Tlakový hrniec priveďte do varu. Uzavrite veko tak, aby jediná unikajúca para prechádzala potrubím pripojeným k parnému ventilu. Väčšina rastlín uvoľňuje svoje éterické oleje pri teplote 100 stupňov Celzia alebo 212 stupňov Fahrenheita – bežného bodu varu vody.

Sledujte proces. Po chvíli by mal destilát začať prechádzať cez kondenzátor a do oddeľovača. V závislosti od dĺžky procesu destilácie, bude pravdepodobne potrebné vymeniť vodu vo vani za studenú vodou. Ak horúce potrubie ohrieva vodu, vymeňte ju za čerstvú studenú vodu alebo ľad, aby proces chladenia pokračoval.

Odfiltrujte zachytený olej (voliteľné). Po dokončení destilácie môžete zvoliť prefiltrovanie oleja cez gázu alebo podobnú suchú bavlnenú tkaninu. Uistite sa, že je utierka suchá a čistá – zvyšky čistiacich prostriedkov a nečistoty môžu olej znečistiť. Nebuďte sklamaní, že z veľkého množstva rastlinných látok získavate malé množstvo éterického oleja. Percentuálne výnosy sa líšia od druhu k druhu, ale vždy sú nižšie, ako by si začínajúci liehovarník myslel. 

Olej nalejte čo najrýchlejšie do nádoby na uskladnenie. Väčšina éterických olejov sa môže uchovávať najmenej jeden alebo dva roky, niektoré však majú len veľmi krátku trvanlivosť. Aby ste maximalizovali životnosť svojho oleja, uchovávajte ho vo fľaši z tmavého skla alebo v nádobe z nehrdzavejúcej ocele. Pomocou lievika nalejte olej do čistej nádoby. Skladujte ju na chladnom a tmavom mieste.

 • Dôležité je rozhodnúť sa, čo urobíte s hydrosolom- vodou, ktorá je destilovaná a naplnená vôňou rastliny. 
 • Hydrosoly ako sú ružová či levanduľová voda majú svoje využitie v kozmetike- používajú sa ako čistiace vody na pleť. 
 • Ak budete destilovať ďalšiu dávku, môžete hydrosol naliať do destilačného prístroja. Ak sa tak urobiť nechystáte, môžete sa ho jednoducho zbaviť. 

Tagy

Návody
Poľnohospodárstvo a potraviny
Starostlivosť o zeleň
Zdravie obyvateľov

Mohlo by Vás zaujímať...

Návody

Ako postupovať po prírodnej katastrofe?

Zotavovanie po katastrofe je zvyčajne postupný proces. Bezpečnosť počas prírodnej katastrofy je prvoradá, rovnako je tomu aj po prírodnej katastrofe či extrémnom prejave počasia.